Chi̇a Tohumu Nedi̇r?Aztek ve Mayaların beslenmesinde mısır ve fasulye gibi temel bir gıda olarak görülen chia, aslında adını maya dilinde "güç" anlamına gelen kelimeden almıştır.

Aztekler ve Mayalar chia tohumunu düzenli olarak tüketiyorlardı. Un olarak öğütme, yağ için presleme ve normal içme sularına karıştırma gibi yöntemler uyguluyorlardı. Tarihin bu anında, chia tohumu enerji ve dayanıklılığı uzun süreler boyunca koruyup artırdığı için temel besin olarak kabul edilirdi.

Ancak, İspanyolların Latin Amerika’yı istila etmesinden sonra chia tohumu ve yararları bir şekilde gölgede kaldı. Günümüzde de beslenme alanındaki bilim araştırmalarında, insan beslenmesindeki eksiklikler saptanarak, chia tohumu gibi doğal çözümlerin tarihi araştırmaya başlandı. Bu nedenle chia tohumu yeniden popülerlik kazanarak önce Amerika ve sonra tüm Avrupa'da olmak üzere yararları ile tanınan hale geldi.

Chia tohumu, Salvia Hispanica adlı bitkiden elde edilen küçük siyah renkli tohumlardır. Bu bitkide nane ailesindendir ve anayurdu Güney Amerika’dır.

Chia tohumu belirli bir tadı olmadığı için fonksiyonel şekilde kullanılabilir. Her türlü yiyecek ve içeceğin içerisine konularak tüketilebilir.

Chia tohumu içerdiği vitamin, mineral, yağ asitleri, yüksek lif, protein ve antioksidan vb. ile iyi düzeyde besin değeri olan bir besindir. Büyük miktarda besini düşük kalori de taşıması nedeni ile özellikle zayıflama diyetlerinde vazgeçilmez olmuştur.
Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Metabolizmayı hızlandırır.
Kan şekerini düzenler.
Kalp ve damar sağlığını korur.
Günlük posa ihtiyacını karşılar (Chia tohumu 1 tatlı kaşığı içeriğindeki 11 gram life göre, tek bir porsiyonda günlük önerilen lif ihtiyacınızın %42’sini karşılar).
Tok tutar, kilo kaybına yardım eder.
Güçlü antioksidandır (Tohum içindeki yağların bozulmadan korunmasını sağlar) .
Kas gelişimine yardım eder.
Yorgunluk hissini azaltır, ekrem ağrılarına iyi gelir.
Yüksek protein içeriği ile hayvansal ürünleri tüketmeyenler için iyi bir protein kaynağıdır.
Omega 3 yağ asidince zengin bir gıdadır.
Yüksek miktarda kalsiyum, fosfor ve protein içeriği ile kemik sağlığı için önemlidir. Süt ürünlerini tüketemeyenler için iyi bir kalsiyum kaynağıdır.
Sporcu içeceği kadar egzersiz performansını artıranda bir besindir. Atletlerin karbonhidrat yüklemelerinde daha düşük şeker alımını sağlar.

NOT: Nasıl tüketileceği ve günlük alımın ne kadar olması gerektiği ile ilgili diyetisyeninizden bilgi alınız.


Makalelere Geri Dön