Tarçın

Doğal olarak yetişen Lauraceae familyasından bir ağaçtır. Çin, Vietnam, Hindistan, Bangladeş'de yetişir.Klinik çalışmalar; Çin tarçınının, Seylan tarçınından daha etkili olduğunu göstermiştir.Aromatik kabuğu baharat olarak ve tıbbi amaçlarla kullanılır.

Tarçının, 2004 yılında yapılan bir ön klinik çalışmada; açlık kan şekerini %18-31 oranında düşürdüğü bulunduktan sonra popülerliği hızla artmıştır.Tarçının taşıdığı maddelerin insülin reseptörlerinin hassasiyetini artırarak etki gösterdiği düşünülmektedir.

Tarçının, antioksidan bileşiği metanolik ekstratların reaktif oksijen türlerini ve diğer serbest radikalleri etkili bir şekilde temizleği görülmüştür. Tarçın, gram(+) ve (-) bakterilerin sitoplazmik membranını yok ederek antimikrobiyal etki sağlamaktadır.Kansere karşı koruyucu etkisi vardır.

ÖNERİLEN DOZ

Yemeklerle beraber veya yemekten hemen sonra alınmalıdır.

Hipogisemik etkisi günlük 1 gram toz tarçınla artar. Kan gilikoz seviyesine bağlı olarak günlük doz 6 grama çıkartılabilir.Doğrudan yiyeceklere serpilerek ya da kapsül (500mg kabuk tozu taşıyan) halinde kullanılabilir. Ancak günlük doz 6 gramı geçmemelidir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DURUMLAR

Emziren ve hamilelerde etkinliğ tam olarak bilinmediğnden sıklıkla kullanılmaması daha uygundur.

Yüksek tansiyonlu hastaların dikkatli tüketmesi gerekir.

Yüksek miktarı taşikardi yapabilir.

Alerjen etkisi vardır.

Bazı kişilerde uykusuzluk ve depresyon benzeri etkiler gösterebilr.

Kumarin içermesinden dolayı antikuagulan(kanın pıhtılaşmasını önleyen) ilaçlarla etkileşebilir.


Makalelere Geri Dön